Šampionkou mezi mladými klisnami

Angelique


V doprovodné programu se předvedlo čtyřspřeží pánů Musila a Drápely. V druhé části programu pak oba chovatelé ukázali nádherně ozdobené dožínkové zápřeže. Pro zvětšení klikněte

Čtvrtý ročník šampionátu mladých klisen na výstavě Koně v akci v Pardubicích byl doplněn o přehlídku plemenných hřebců. Majitelé klisen, které splnily podmínky pro účast, totiž neprojevili o výstavu dostatečný zájem. Na druhou stranu ti, co přijeli, měli svoje koně perfektně nachystané. Chovatelé tak mohli kromě osmi zúčastněných klisen alespoň naživo porovnat naše nejlepší plemeníky, což jistě také nebylo na škodu.


Šampionátu klisen se zúčastnilo jen sedm příslušnic hlavní plemenné knihy. Z toho důvodu jsme se nakonec rozhodli nehodnotit klisny ve dvou třídách, jako tomu bylo v předchozích letech, ale pouze v jedné - třídě tří až šestiletých klisen. Kolekci klisen a následně i hřebce hodnotila italská dvojice posuzovatelů - Michael Gruber, tajemník Jihotyrolského svazu a Evropské federace chovatelů haflingů a Erwin Delueg, dlouholetý chovatel haflingů a posuzovatel. Překlad a odborný komentář jako obvykle zajistil MVDr. Jaroslav Dražan.


Klisna Lendy. Pro zvětšení klikněte

Jako první se představila kolekce sedmi klisen ve věku od tří do šesti let. Nejprve byly vyřazeny čtyři, které shodně obsadily "čtvrté" místo. Klisna 53/118 Lendy - loňská druhá nejlepší klisna ve třídě mladších klisen na šampionátu - zůstala pod stupni vítězů z prostého důvodu. Komisi se velmi líbila její harmonická (ačkoliv těžší) tělesná stavba a výraz hlavy, bohužel ale Lendy během roku nabrala pár (desítek) kil navíc. Lendy je z chovu Rudolfa Nachtigala a momentálně v majetku firmy Charolais Apros. Jejím otcem je Simmel, matkou Loren po Nolan. Další klisnou, která se neumístila, byla 54/128 Getty po Nagano z matky Gábina po Stromboli. Getty je z chovu Rudolfa Vernera ze Slavičína, majitelem je Karel Poláček z Ratíškovic. Getty je v moderním jezdeckém typu, bohužel díky horší a neharmonické stavbě přední části těla má slabší mechaniku pohybu - špatné zaúhlení lopatky neumožňuje dostatečné vyšlápnutí. Třetí klisna, které se nepodařilo umístit, byla 49/968 Pamela pana Alexandra Kellera. Klisna je od chovatele Petra Nývlta z Úpice, jejím otcem je Nero, matkou Parodie po Nobel. Pamela je možná až příliš mohutná klisna. Úspěchy však slavila v letech 2008 a 2009 na regionální výstavě ve Vrchovanech, tak snad majitele klisny relativní neúspěch z Pardubic tolik nemrzel. Jako čtvrtá se umístila také 9/975 Elen majitele Tomáše Hitschfella. Elen se narodila u chovatelky Jany Déreové, po hřebci Nimrod z matky Ela po Stromboli. Komisi se líbila tato klisna typem, hodnocení jí ale bohužel pokazila horší mechanika pohybu.


Do závěrečného hodnocení tedy zbyly tři klisny. Na bronzové příčce nakonec zůstala pětiletá 60/411 Cesy majitele Radka Macháčka. Chovatelem této klisny Je Václav Dvouletý z Kunovic, otcem Nimrod a matkou Katy po Mario. Cesy je klisna v lehčím typu, velmi dobré tělesné harmonie s pěkným výrazem a barvou. V Pardubicích se předvedla s hříbětem Cora po Stony. Cesy je využívána k rekreačnímu ježdění pod sedlem i v zápřeži, ale také k lehčím zemědělským pracím.


Angelique. Pro zvětšení klikněte

Na druhém místě byla vyhodnocena čtyřletá 58/651 Nella z chovu Františka Hanáka z Konic, nyní v majetku Heleny Sedláčkové z Ledců. Otcem této klisny, která se už účastnila několika regionálních výstav a má za sebou úspěšně i zkoušky výkonnosti v zápřeži, je Nimrod, matkou Hvězda po Walbeck. Nella se komisi líbila jak celkově typem a stavbou těla, tak ocenili hlavně vynikající mechaniku pohybu v kroku. To z Nelly dělá dobrého jezdeckého koníka pro syna majitelky, který ji připravuje na zkoušky výkonnosti pod sedlem a také na chystané ME haflingů ve sportovních disciplínách.


Vítězkou čtvrtého šampionátu se stala nejmladší účastnice, tříletá Angelique po Windsor a z matky Atlantica po Statist. Angelique je importovaná klisna od rakouského chovatele Leopolda Mosera, majitelkou je nyní Eva Ševelová z Brna. Klisna je lehčí, ale naprosto korektní stavby těla, má výbornou horní linii a končetiny bez vad. Také mechanika pohybu se komisi líbila. Jediné, co klisně vytkli, jsou její tělesné míry, které jsou na hranici zápisu do HPK. Doporučili proto majitelce připuštění spíše mohutnějším plemeníkem. Klisna Angelique slavila úspěchy na dvou letošních regionálních výstavách na Moravě, vždy se umístila na druhém místě mezi klisnami. Momentálně je připravována pod sedlem ke zkouškám výkonnosti a snad i do nižších soutěží.


Aquavit. Pro zvětšení klikněte

Po skončení šampionátu klisen následovala přehlídka hřebců. Původně bylo záměrem představit všechny čtyři importované plemeníky, bohužel se ale nepodařilo dostat na výstavu Artista. I tak však bylo srovnání tří špičkových plemeníků pro chovatele určitě přínosem - málokdy mají šanci vidět na vlastní oči pohromadě ty nejlepší hřebce, srovnat jejich kvality a rozhodnout se, který bude pro jejich klisnu ten pravý.


Komise i u hřebců vyhodnotila pořadí. Na třetím místě bohužel zůstal hřebec německého původu (chovatel Rainer Barth, otec Aquarin, matka Nioba po Nastral) 1404 Aquavit I, jehož majitelkou je Kateřina Kunstová z Heřmanovic. Důvodem horšího umístění byla nekorekce pohybu v kroku. Majitel hřebce posléze zjistil, že původcem drobného kulhání byl zakovaný podkovák. Hřebec Aquavit byl ale hodnotiteli vysoce oceněn jako velmi vhodný hřebec do českého chovu, líbil se i jeho pohyb (na měkkém podkladu hřebec předvedl velmi dobrý klus). Malým nedostatkem hřebce je také výskyt černých žíní. Aquavit diváky ohromil svým naprosto klidným vystupováním. Přestože se jedná o temperamentního hřebce, v paddocku se předvedl jako vyrovnaný klidný kůň. Možná v tom hraje roli i to, že majitelé s ním absolvují ročně několik regionálních výstav (vždy s velkým úspěchem) a jezdí také na westernové soutěže. Desetiletého Aquavita ocení hlavně chovatelé drobnějších klisen, kteří chtějí zlepšit rámec a případně také charakter.


Nibelung. Pro zvětšení klikněte

Druhé místo získal 1373 Nibelung. Jedná se o loni importovaného italského plemeníka po otci Nastral z matky Hella po Hofgast. Nibelung je patnáctiletý velmi ceněný osvědčený hřebec, který však už v Itálii naplnil svůj potenciál a byl nabídnut k odkoupení dnešnímu současnému majiteli Pavlu Krejčímu z Chebu. Nibelung i přes svůj věk stále vypadá velmi dobře (na körungu ve třech letech získal hodnocení v nejvyšší třídě IA a stal se šampionem ročníku), je v kondici a věk na něm není znát. Má korektní barvu (důležité pro český chov), dobrou mechaniku, ačkoliv mu chybělo vyšlápnutí v klusu. Tohoto excelentního hřebce lze doporučit hlavně chovatelům, kteří volí osvědčenou kvalitu a nevadí jim, že genetická výbava Nibelunga je už trochu starší.


Naopak chovatelé, kteří chtějí pro svou klisnu moderního hřebce lehkého jezdeckého typu a nebojí se připouštět hřebcem, který ještě neměl možnost ukázat své kvality na větším množství potomků, mohou zvolit hřebce 1512 Ajax po otci Andrit II a z matky Zinne po Sindibad-S. Ajax je importován od italského chovatele Hanse Jörga, současným majitelem je Pavel Krejčí. V Itálii byl zařazen do třídy IB, vysoce je hodnocena obzvlášť jeho mechanika pohybu. Několik let připouštěl v italské Val Gardeně, letos byl prvním rokem k dispozici našim chovatelům. Komise v Pardubicích pozitivně hodnotila hlavně typ a rámec tohoto hřebce a vynikající výraz jeho hlavy. Temperamentní Ajax je tedy také jistě dobrou volbou pro naše chovatele.


Ajax. Pro zvětšení klikněte

Myslím, že letošní šampionát opět poskytl chovatelům možnost srovnat více koní a vyslechnout si odborný komentář nezávislých sudí. Snad tedy splnil svůj účel. Z pohledu organizátora pro mě byl zklamáním nezájem chovatelů o šampionát, protože bychom ze šampionátu časem rádi udělali (aspoň v rámci možností) prestižní akci, jíž se účastní pokud možno všechny klisny, které splní podmínky, tedy zapsané v HPK (a soudě podle letošních svodů jich v jednom ročníku nebude nijak mnoho). Organizaci se tomu snažíme maximálně podřídit - šampionát probíhá na největší chovatelské akci s dobře fungujícím zázemím, koná se ve středu republiky a koně hodnotí nezávislí posuzovatelé ze zahraničí. Byla by určitě pro náš chov i propagaci plemene škoda, kdyby šampionát vyšuměl do ztracena a v příštích letech se už nekonal. Ráda bych proto apelovala na chovatele, aby posílali na svaz připomínky k šampionátu, případně konkrétní důvody, proč se s klisnami neúčastní, aby bylo možné tuto akci co nejvíce vylepšit a vyjít chovatelům vstříc.


Na závěr se sluší poděkovat všem, co s organizací šampionátu pomohli - ať už členům SCHH, zástupcům ASCHK, sponzorovi (Troubecká hospodářská a.s.),tak samotným chovatelům, kteří vážili mnohdy dost dalekou cestu. Obrovský dík patří také oběma italským sudím, kteří kvůli hodnocení pouhých deseti koní přijeli na dva dny do Pardubic a velkou měrou se podíleli také na cenách pro umístěné.

Text: Veronika Kutilová
Foto: Ivana Čelikovská a Pavel Tomeš

Getty. Pro zvětšení klikněte Vítězka s komisí. Pro zvětšení klikněte Pamela. Pro zvětšení klikněte
Elen. Pro zvětšení klikněte Cesy. Pro zvětšení klikněte Cesy s majiteli a Erwinem Deluegem. Pro zvětšení klikněte
Komise ve složení Michael Gruber a Erwin Delueg, komentářem provázel Jaroslav Dražan. Pro zvětšení klikněte Nella. Pro zvětšení klikněte Angelique. Pro zvětšení klikněte
Nibelung. Pro zvětšení klikněte Ajax. Pro zvětšení klikněte

Další fotografie si můžete prohlédnout zde


Home | Akce | Hafling | Dokumenty | Zápisy | Kontakty | Chov | Články | Fotogalerie | Odkazy | Inzerce

copyright © Haflingové 2010                                                                                                                                                             made by Bensia