Čtvrtý evropský šampionát haflingů ve sportovních disciplínách se konal 3. - 5. srpna v krásném jezdeckém areálu rakouského města Stadl Paura již podruhé. Před italským Meranem 2009 a München-Riem 2006 se zde v rakouském jezdeckém centru závodilo historicky poprvé v roce 2003. Od té doby zde v příjemně komorním prostředí vyrostla další hala a nové prostorné kolbiště.
Za hodně teplého a slunného počasí během víkendu soutěžilo přes 260 koní z osmi různých
evropských zemí v téměř všech možných disciplinách – v zápřeži, drezuře, parkuru, všestrannosti,
westernu a také byly k vidění dostihy. Jelikož se o této velké události píše na všech možných
webových stránkách včetně facebooku, považuji za nejzajímavější pro českého čtenáře seznámit jej
především s průběhem a výsledky našich závodících účastníků.
Již v Meranu 2009 jsme mohli při zahajovacím ceremoniálu registrovat českou vlajku a s ní dvě naše
sportovkyně. Nyní o tři roky později tuto vlajku doprovázelo pět reprezentantů s ambicemi uspět v
drezuře, parkuru a westernu.
Sportovní klání začalo v pátek prvními koly jednotlivých disciplín. Parkur se jel dvoukolově a následně do nedělního finále postupovalo 25 nejlepších dvojic. Rozhodoval součet trestných bodů a dosažený čas ve druhém kole. Kategorii mladých koní se skoky vysokými do 90 cm absolvovalo 13 startujících, mezi nimiž byla Markéta Petříčková s klisnou Leontýnkou a Dominika Nevolová s klisnou Calerou. Děvčata se svými haflingy závodí teprve prvním rokem, přesto předvedla vyrovnané výkony a v prvním kole se z kolbiště si odnesla každá čtyři trestné body za jediné shození překážky, což jim zajistilo dělené 4. místo. Ve druhém, technicky náročnějším sobotním kole obě české dvojice shodily jednu stejnou překážku a čas rozhodl o páté pozici pro Leontýnku, hned za ní byla na 6. místě Calera. Tyto výtečné výkony bohužel nestačily na postup do nedělního finále, ale i přesto mohly obě jezdkyně být spokojené. Jen doplním, že celkovou vítězkou parkuru se stala Verena Binder s Walentinem B z Rakouska, která měla v základních kolech o jednu chybu méně než naše dámy.
Na startovní listině drezúry pro mladé koně bylo přihlášeno 19 dvojic. Drezúra se jela
dvoukolově a o výsledném pořadí rozhodoval součet bodů. Do obdélníku za ČR vstoupily hned tři české
naděje a žádná z nich neměla dosud s obdobnou akcí zkušenost. V první drezurní úloze Markéta
Petříčková s Leontýnkou předvedla dobrou jízdu a celkovým skórem 7,02 bodů byla ohodnocena desátým
místem. Další velmi obstojné úlohy ukázaly dvojice Martina Studničková s Emmeli a Dominika Nevolová
s Calerou, leč zůstaly na spodní části výsledkové listiny.
Druhou drezurní soutěž v sobotu všechny tři závodnice začaly s prognózou – můžeme jen překvapit. A
opravdu, dámy si na výkonech daly záležet a výsledky tomu odpovídaly. Leontýnka v sedle s Markétou
dostala výslednou známku 6,86 bodů a ta jí vyhoupla na krásné páté místo. V jejím těsném závěsu (o
jednu desetinku) vybojovala Martina Studničková s klisnou Emmeli šestou příčku. Calera sedlaná
Dominikou neudělala výraznější chybu, avšak hodnocení 6,06 b stačilo jen na osmnáctou pozici. Po
sumarizaci výsledků z obou kol se M. Petříčková dostala s Leontýnkou do první desítky jezdců, a to
na zasloužené 8. místo. „Sbíráme zkušenosti. Klisna je rok ježděná a pracujeme spolu necelou
jednu sezónu, takže pro nás výborný výkon“, pravila spokojená Markéta. Celkově čtrnáctá skončila
Emmeli sedlaná Martinou Studničkovou: „V tak silné konkurenci a na úrovni evropského šampionátu
výsledek považuji za úspěch.“ Pomyslnou cenu útěchy za poslední pozici zaslouží Dominika
Nevolová s Calerou: „Dnes jela lépe než včera. Jezdíme spolu nedlouho a po velmi krátké přípravě
jsem spokojená.“, sdělila mladá jezdkyně.
Již loni v zářijových Pardubicích jsme měli možnost vidět jezdecké umění dvojice Pavla Lišky v sedle donedávna působícího plemeníka ST-Montyho. Letos se přihlásili do nejtěžší drezurní soutěže plemene hafling, tedy do třídy obtížné. Na startovní listině bylo mezi 33 závodníky mnoho známých jmen s úspěchy z mezinárodních soutěží. Česká dvojice v sobotní povinné úloze předvedla naprosto konkurenceschopný výkon s nadějí na umístění v popředí. Bohužel chybička se vloudila, Pavel přílišným soustředěním zaváhal na sestavě jednotlivých cviků a v průběhu jízdy zazněl zvonek. Dvojice sice provedla opravu, ale dostala velkou bodovou srážku, čímž hodnocením 63,333% klesla v průběžném pořadí na 17. příčku. Pavel byl hodně zklamán: „Kůň šel dobře, byla to vlastní chyba“, víc slov jsem z něj nevymámila. Druhá část soutěže pokračovala v neděli kürem. Pravděpodobně předchozí zklamání svázalo jezdce, nepovolilo maximální koncentraci a s 63,125% se dostal jen na 24. místo. Po souhrnu obou kol se celkově umístil na dobrém dvacátém místě. Nutno dodat, že hřebec je běžně využíván jako provozní kůň a Pavel s ním trénuje jen 2 x týdně. Přesto je mezi nimi cítit souznění a jsou skvěle sehraným párem. Šampióny obtížné drezury bravurním výkonem 68,167% + 71,625% se stala rakouská dvojice Tabea Bartl a Latina S.
Poslední želízko v ohni jsme měli ve westernu. Kateřina Dědíková s klisnou Reina Mery startovala na venkovní aréně v kombinované soutěži pleasure + trail, spolu s dalšími 23 jezdci. Páteční pleasure zajela velmi dobře a díky bezchybnému výkonu byla dekorována na 4. místě. Sobotní trail sice skoro celý odjela bez srážek, ovšem jediná chybička, kdy klisna naskočila do kontracvalu, jí zkazila závěr. Jízdu měly bohužel za 0 bodů. Trail však nevyšel dalším jezdcům a Katka s Reinou Mery tak skončila na celkovém 15. místě. „Dva roky intenzivněji trénuju. Klisna je svéhlavá a těžce jezditelná, přesto a proto jsem s výkonem velmi spokojená„ vyjádřila se Katka.
Celá česká ekipa působila jako sehraný tým a připravenost jednotlivců včetně výsledků je chvályhodná. Za úspěšně reprezentování jim patří velký dík. Nelze opomenout české fanoušky, jež ve velkém počtu přijeli podpořit našince a načerpat novou energii a motivaci do dalších haflingářských aktivit. Atmosféra při všech disciplínách byla úžasná, každý divák si přišel na své, a proto pominul trochu podceněné občerstvení a doplňkový prodej koňských potřeb.
V největší ze tří hal zároveň probíhalo Mistrovství Evropy podkovářů, takže divák při pocitu přesycení adrenalinu ze sportovních výkonů mohl zavítat do prostředí plného dunících kovadlin, výhní, odéru pálící se rohoviny a shlédnout těžkou dřinu podkovářů bojujících o post mistra Evropy. I v tomto klání jsme měli české zastoupení v podobě čtveřice „pánů podkovářů“: Petr Černok, Filip Študent, Michal Fišer a Jiří Kubias. Posledně jmenovaný se probojoval nejvýš do zúženého finále mezi 16 nejlepších evropských podkovářů, což je hodno gratulace.
Ačkoliv šampionát v Meránu 2009 nasadil laťku poměrně vysoko, Stadl Paura mu směle konkuruje. Vzhledem ke krátké době přípravy rakouských organizátorů se tak velké akce zhostili na výbornou a bezesporu úroveň ježdění závodnících sportovců se znatelně zvyšuje.
Jana Kuchařová
Kompletní výsledkovou listinu ME najdete zde
Další fotky najdete zde:
www.facebook.com (pouze pro registrované na Facebooku -
obsah se zobrazí po přihlášení)
www.kullagulla.de
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Home | Akce | Hafling | Dokumenty | Zápisy | Kontakty | Chov | Články | Fotogalerie | Odkazy | Inzerce