Šampionkou mladých klisen plemene hafling 2013

je Fortuna


Ceny pro vítězky. Pro zvětšení klikněte

Letošní šampionát mladých klisen se poprvé ve své sedmileté historii odehrál na výstavišti v Lysé nad Labem, v rámci výstavy Kůň 2013. I přes jistá negativa venkovního předvadiště oproti paddocku v Pardubicích, kde se šampionát tradičně konal, je nutné vyzdvihnout především jedno velké pozitivum letošního ročníku – šampionát shlédl nepoměrně větší počet diváků, než jsme tomu byli zvyklí v předešlých letech. A to je určitě pro propagaci plemene velmi dobře.


Samotnému šampionátu předcházelo předvedení dvou letos uchovněných plemenných hřebců, kteří budou v příštím roce k dispozici našim chovatelům a jejich klisnám. Prvním z nich byl v březnu importovaný plemenný hřebec Armin-Q (Alkatras x Dalmazia po Aslan-Z), který byl uchovněn už koncem loňského roku na körungu hřebců v italském Meranu. Zde se se známkou IB umístil na 5. místě z celkem 46 hodnocených hřebců, což je velmi dobrý výsledek. Armin-Q byl k dispozici v inseminaci už v letošním roce ve Stáji Mustang a jeho další působení bude v příští sezóně zřejmě pokračovat také v inseminaci.


Armin - Q. Pro zvětšení klikněte

Druhým předvedeným hřebcem byl před necelým měsícem licentovaný Athos (Anselazio x Desideria po Nordtirol), který je rovněž zahraničního původu – byl přivezen coby půlroční hříbě společně se svou matkou Desiderií z rakouského Ebbsu. Hřebec byl úspěšně odchován na Farmě Čapí Hnízdo, kde jej také připravili na zkoušky výkonnosti, které letos úspěšně složil pod sedlem.


Samotný šampionát byl zahájen předvedením sedmi klisen ve třídě 3 a 4 letých. Hlavní posuzovatel letošního ročníku, Valerio Raschetti, který je posuzovatelem haflingů v Itálii, měl nelehkou úlohu, protože kolekce klisen byla poměrně vyrovnaná. Nakonec jako třetí nejlepší a postupující do finále šampionátu vybral klisnu tříletou Atlantis, která je v majetku Pavla Studničky z Vrchovan. Klisna byla importována coby odstávče z chovu pana Hörbigera z Auffachu v Rakousku a je dcerou plemeníka Anselazia a klisny Augura po Strato. Při posouzení pan Raschetti na klisně vyzdvihl především krásnou elegantní hlavu a její napojení na krk, velmi kvalitní srst, suché končetiny a pěkně utvářenou lopatku. Menším nedostatkem u této klisny je kratší záď a sevřený postoj předních končetin.
Druhé místo mezi mladšími klisnami a postup do finále získala rovněž tříletá klisna ve velmi moderním typu haflinga, Andromeda z Farmy Čapí hnízdo. Také Andromeda je původem z Rakouska, narodila se v chovu rodiny Berchtoldových z Innsbrucku, po otci Abendstern, z matky Aspirina po Nordtirol. Klisna Andromeda se líbila především díky dobré mechanice pohybu a dobře utvářenému kohoutku a lopatce. Naopak slabším místem Andromedy je horší linie hřbetu. Tato klisna je už ve svém útlém věku zkušenou účastnicí výstav – pravidelně vítězí na výstavách v České republice i v Německu, a proto se s její finálovou účastí celkem samozřejmě počítalo.
Vítězkou třídy 3-4 letých klisen a postupující z prvního místa se stala klisna Fortuna, která je v majetku Pavla a Veroniky Sixtových z Obroku. Tříletá klisna původem z chovu Michaela Spiegla z Ellmau v Rakousku se narodila po hřebci Novembernebel a z matky Firsta po legendárním Amadeovi. Fortuna je klisna v pěkném moderním typu a s dobrou mechanikou pohybu a horní linií. Hodnotitel na ní v podstatě neobjevil žádnou zásadní chybu ve stavbě těla.


Athos. Pro zvětšení klikněte

Druhou částí šampionátu bylo hodnocení 5 a 6 letých klisen a i z této třídy byly vybrány tři nejlepší, aby se účastnily finálního rozstřelu. Ze třetího místa postoupila pětiletá Campbella v majetku manželů Sixtových. Campbella se narodila rovněž v Rakousku, u chovatele Johanna Foidla ve Fieberbrunnu. Jejím otcem je plemeník Avalon, který je shodou okolností momentálně k dispozici v České republice, matkou pak Carina-Carisma po Standschütz. Na Campbelle se líbil korektní pohyb, jedinou drobnější chybou, kterou komisař vytknul, byla mírně strmější lopatka a možná až příliš dlouhá záď. Campbella je letošní šampionkou výstavy ve Vrchovanech a kromě toho si letos vyjela také výkonnost Z v drezuře.
Mezi druhým a prvním místem bylo poměrně dlouhou dobu celkem nejasno, ale nakonec se komise rozhodla na druhé místo ve třídě starších dát jedinou klisnu českého chovu, která se v letošním šampionátu předvedla, Emmeli z chovu Pavla Studničky z Vrchovan. Emmeli je dcerou plemeníka Why Not a matky Elina po Bergbaron a je klisnou přesně v požadovaném typu, s ideální barvou a korektním exteriérem a vcelku dobrou mechanikou pohybu.
Na prvním místě, díky nejlepší mechanice pohybu, do finále postoupila stájová kolegyně Emmeli, Sunflower, která se narodila u rakouského chovatele Thalera v Obsteigu po otci Amadeovi a matce Schattenfell po Novalis. U ní je sice menší problém v typu – především pokud se týče barvy a malinko hrubší hlavy, ale pan Raschetti přesto Sunflower po dlouhém zvažování upřednostnil na první místo, a to především kvůli lepší mechanice pohybu, dobře utvářeným končetinám a harmoničnosti stavby těla. Sunflower předvedla vůbec nejlepší a nejkorektnější pohyb především v kroku. Právě tyto vlastnosti přesvědčily i komisi předešlých dvou šampionátů – v roce 2012 byla v celkovém pořadí druhá, o rok dříve dokonce zvítězila.


Fortuna. Pro zvětšení klikněte

Při předvedení ve finále bylo rozhodování ještě o něco obtížnější, protože výběr se zúžil již na skutečně velmi kvalitní klisny. Každá z favoritek ale přece jen má své silné a slabé stránky někde jinde, takže bylo rozhodnuto podle priorit, které pan Raschetti v chovu považuje za hlavní. Šampionkou se stala klisna Fortuna, která je v podstatě v ideálním plemenném typu a zároveň disponuje dobrou mechanikou pohybu a její stavba těla je bez větších chyb. Druhé místo bylo uděleno klisně Sunflower, především na základě vynikajícího pohybu, který ji o něco zvýhodnil před třetí Emmeli. Ta si ještě návdavkem z Lysé odvezla titul pro nejlepší klisnu českého chovu – sice neměla v letošním roce mezi českými klisnami žádnou konkurenci, to ale právě u této klisny v žádném případě neznamená, že by se jinak neprosadila.


A zde opět narážíme na tradiční problém šampionátů – bohužel zejména v posledních ročnících ubývá účastnic, které jsou původem z ČR a stále víc převažují importované klisny. Postupně se ale na svodech začínají objevovat také velmi nadějné klisny narozené už v ČR po kvalitních plemenících. Doufejme proto, že se majitelé těchto klisen konečně osmělí a začnou jezdit na výstavy a šampionát. Zároveň ale je nutné zdůraznit, že vedení SCHH si velmi váží každého, kdo váží cestu a přijme všechna rizika a problémy, které s účastí souvisí, a na šampionát přijedou. Všem těmto chovatelům velmi děkujeme za jejich perfektní spolupráci.


Poděkování také samozřejmě patří Valeriu Raschettimu a jeho asistentce Giulii Sgambati, kteří byli v tomto roce vysláni naší partnerskou organizací v jižním Tyrolsku, aby zajistili hodnocení klisen, a v neposlední řadě nesmíme zapomenout ani na sponzory šampionátu, kteří věnovali věcné ceny – firmám ADW (Champion Mix), Energys a Fitmin.

Za SCHH, Ing. Veronika Jenikovská
Foto: Lucie Hladová


Zde najdete další fotky ze šampionátu:
www.distanc.cz/index.php/fotografie/450-lucie-hladova/album.html?albumid=196


Fortuna. Pro zvětšení klikněte Sunflower. Pro zvětšení klikněte Emmeli. Pro zvětšení klikněte
Andromeda. Pro zvětšení klikněte Atlantis. Pro zvětšení klikněte Campbella. Pro zvětšení klikněte
Nejlepší tři klisny letošního šampionátu s majiteli a komisí. Pro zvětšení klikněte

Home | Akce | Hafling | Dokumenty | Zápisy | Kontakty | Chov | Články | Fotogalerie | Odkazy | Inzerce

copyright © Haflingové 2010                                                                                                                                                             made by Bensia