Aukce haflingerských hříbat

v rakouském Ebbsu


Chcete koupit hříbě na dražbě v Ebbsu a nevíte jak na to? Možná vám pomůžou moje postřehy a zkušenosti z našich prvních dvou nákupů.


Tak předně si srovnejte v hlavě zda do toho chcete "vrazit" následující: čas, chuť, peníze a riziko, že se vám zrovna to vaše hříbě nevyvede a tudíž jste vše předchozí vynaložili zbytečně a můžete začít znovu.


Stan plný hříbat

Pokud se přes toto všechno přenesete, pak čtěte dál jak na to. Předně si zjistěte přesný termín aukce, koná se vždy koncem září daného roku v tyrolském hřebčíně Ebbs. Draží se jen klisničky všech linií narozené v daném roce, vždy jich je okolo 220 kusů, no prostě půjde vám z toho hlava kolem! Další potřebnou věcí, kterou musíte udělat předem - zamluvte si ubytování, neboť v době aukce bývají všechny cenově dostupné penziony obsazené. Velmi doporučuji po našich zkušenostech, aby jste si s sebou vzali odborného rádce přes koně, který umí perfektně německy, neboť si pak můžete popovídat o hříbatech (nejen při výběru) s jejich chovateli, ale taky vám tento rádce pomůže konkrétní hříbě zhodnotit a případně ho doporučit nebo ho vyloučit z koupě, protože v tom množství hříbat celkem snadno ztratíte orientaci a soudnost. Zde musím moc poděkovat Honzovi Chýlemu, který s námi již dvě aukce absolvoval a velmi nám s našimi nákupy pomohl.


Naše výprava s dražebními terčíky

Teď k samotné aukci. Hříbata, která jsou již předem ohodnocena ve třech kvalitativních a potažmo cenových skupinách, přivezou jejich chovatelé v den aukce do hřebčína, kde je v 8 hodin ráno znovu pořadatelé zkontrolují, naočkují a vystříhají jim na záď aukční číslo podle katalogu. Poté je chovatelé odvedou do obrovského stanu, kde jsou opět podle čísel přivázána na stání a zde si je můžete prohlédnout a vytipovat si, které by se vám líbilo. To, že si hříbě vytipujete, ještě neznamená, že se vám ho podaří koupit, protože jeho cena se třeba vyšplhá nad rámec vašich finančních možností, což se nám v několika případech i stalo. Takže vytipovat si vždy více kobylek a doufat! Poté honem běžet do výstavní kanceláře, kde si požádáte o vydání aukčního terčíku a koupíte si katalog (my toto děláme již ráno před vstupem do výstavního stanu, abychom se podle katalogu mohli v hříbatech orientovat). Terčík vám vydají bezplatně proti vyplněnému formuláři s vaším jménem a adresou (logické- podle toho pak poznají, že hříbě XY koupila paní Vopršálková z Čech, která ho vydražila terčíkem číslo 00). Tento terčík se po aukci vrací do téže výstavní kanceláře! Nezbývá než si koupit za 8 euro vstupenku na tribunu aukční arény a tam se pohodlně usadit, protože úderem desáté hodiny dopolední celá aukce začíná a trvá až do odpoledních hodin.


Nejdražší vydražená klisnička

Zde nastává opět velká pohotovost pro vašeho rádce-překladatele (znovu velký dík Honzovi Chýlemu), protože i při chabější znalosti němčiny záhy pochopíte, že světelná tabule, na které je vždy uvedeno aukční číslo kobylky, která se momentálně draží, vůbec nestíhá díky neuvěřitelné rychlosti vyvolávání licitátora, momentální cenu draženého hříběte a tak by se vám mohlo lehce stát, že vám bude přiklepnuto hříbě, na které nebudete mít peníze! Ještě vás chci upozornit na odlišnosti aukce v Ebbsu oproti ostatním, které jsme viděli. V prvé řadě licitátor nemá kladívko a uzavřený kup hříběte "neodklepne" - pouze ho ústně vyhlásí. S tím souvisí to, že se může stát (a také jsme to několikrát zažili), že jednou prohlášené hříbě za prodané, se při opouštění arény v případě náhlého zájmu dalšího kupce volá zpět do dražební arény a dražba se rozjíždí znovu, tentokrát již od výše ceny, na které se hříbě při prvním odchodu z arény zastavilo. Také se může stát, že chovatel hříběte nesouhlasí s dosaženou cenou hříběte (zdá se mu to málo) a tak může dát licitátorovi pokyn, že hříbě neprodá a bere ho zpět domů.


Prodej klisniček po dražbě

Pokud jste toto vše zvládli a vybrané hříbě jste vydražili, můžete jít buď v průběhu aukce nebo po jejím skončení do hlavní kanceláře vyřídit všechny náležitosti včetně platby za hříbě. Samotné hříbě vám po vydražení odvedli do volné stáje za arénou a můžete si ho vyzvednout po zaplacení buď v den aukce nebo druhý den. Pokud se tedy prokážete u této stáje průkazem daného hříběte, který vám vydají po zaplacení (kde jste již uvedeni jako noví majitelé), odborný personál hřebčína hříbě najde mezi ostatními, dá mu ohlávku, která mu zůstane (takže žádné vození ohlávek z Čech se nekoná), zkontroluje ho čtečkou čipů, aby vám skutečně vydali to vaše zvířátko, následně mu vypálí tyrolský výžeh na levou plec a sami ho naloží do vašeho přívěsu. Takže nezbývá než zkontrolovat, že máte přívěs všude dobře zabezpečený a hurá zpátky do své vlasti i s potencionální novou posilou chovu haflingerů v Čechách!


Jedna z našich vydražených klisniček

P.S. Dovezená hříbata nezapomeňte do 7 dnů přihlásit na Ústřední evidenci chovu koní ve Slatiňanech, formulář si můžete stáhnout na jejich webových stránkách.

Veronika Sixtová
Foto: Martina Studničková


Home | Akce | Hafling | Dokumenty | Zápisy | Kontakty | Chov | Články | Fotogalerie | Odkazy | Inzerce

copyright © Haflingové 2010                                                                                                                                                             made by Bensia