Jarní svod v Meranu tradičně skýtá podívanou na mnoho krásných koní - koná se vždy na přelomu dubna a května a během tří dnů stihnou komisaři ohodnotit téměř na dvě stovky klisen z celé Itálie. Z celkově ohodnocených 182 tříletých klisen bylo letos do první třídy zapsáno 25 klisen. Hodnotitelé stále prosazují moderní typ haflinga harmonické tělesné stavby s vynikající mechanikou pohybu. O tom svědčí i rozšíření známky za pohyb na samostatnou známku za krok a za klus.
O systému hodnocení haflingů v Itálii toho bylo v předešlých článcích napsáno již mnoho, proto pouze malé shrnutí: Všechny klisny jsou během pátku a soboty změřeny a předvedeny před porotcem (v tomto stádiu hodnotí pouze jeden člověk) na předváděcím trojúhelníku, v postoji, kroku a klusu, následně je ještě zkontrolována pravidelnost chodů na gumovém koberci. Pokud hodnotitel rozhodne o zápisu klisny do druhé třídy, komentátor ihned vyhlásí její výsledky - tělesné míry a 5 známek (typ a ušlechtilost; harmonie tělesné stavby; končetiny; krok; klus). Pokud komisař usoudí, že klisna bude zařazena do první třídy, je vyhlášena pouze skutečnost, že klisna na závodišti v Meranu, kde svody konají, zůstane do neděle a předvede se ještě před porotou ve volnosti. Všechny zařazené klisny pak dostanou výžeh plemenné příslušnosti na krk. Klisny v první třídě jsou v neděli dopoledne vypuštěny do pískového kolbiště, kde je zhodnotí několikačlenná porota. Poslední hodnocení proběhne v závěrečném kruhu - klisny zařazené do první třídy chodí ve velkém kruhu za sebou a komise si určí definitivní pořadí a vyřkne výsledné známky.
V letošním roce bylo opět v katalogu na dvě stovky přihlášených účastnic. Navíc klisny jsou dnes již natolik vyrovnané, že je naprosto nemožné si uchovat v paměti všechny - obzvlášť, když se každá třetí jmenuje Nicki, Nela nebo Nina…: V Itálii je totiž zvykem pojmenovávat klisny v jednom ročníku vždy od jednoho písmene a v letošním roce bylo na řadě písmeno "N". Moje postřehy se proto omezí spíše na shrnutí výsledků a čtenář nechť si udělá obrázek z výsledkové listiny a fotek.
U chovatelů evidentně stále vítězí linie A - z 201 klisen v katalogu jich bylo 91 této linie, následuje pak linie N se 40 zástupkyněmi a pouze o jednu méně má W. Pokud se týče plemeníků, největším počtem dcer se letos mohli pochlubit Windos (13), stálice mezi hřebci Antiss (11), Navarro (10) a Novaris (10).
Na svod se nakonec dostavilo k ohodnocení 182 klisen, z nichž jich 8 poslali hodnotitelé pryč s verdiktem, že budou ohodnoceny znovu v podzimním termínu. Jedna klisna byla zapsána do třetí třídy, dalších 25 do třídy první a ostatní do třídy IIA nebo IIB. Bylo evidentní, že komisaři dávají obrovský důraz na mechaniku pohybu a harmoničnost tělesné stavby. Nutno ale podotknout, že právě u tohoto kritéria jsem se v některých případech s verdiktem příliš nesešla - v první třídě se například objevila klisna Nelke, která podle mého názoru (a ten samozřejmě nemusí být správný :-)) ) příliš harmonií neoplývá - viz foto. Tato klisna dokonce získala velmi dobrou za harmonii.
Neodpustím si ještě jednu soukromou poznámku - mojí favoritkou byla klisna Nena s číslem 41, která však měla jednu nevýhodu oproti konkurentkám - zřetelný bílý odznak na pravé zadní končetině (viz foto). Klisna se dostala do první třídy, nakonec skončila celkově devátá. Vítězkou se tak nakonec stala klisna Nella po otci Akrobat, která jako jediná získala čtyřikrát známku "velmi dobrá". Druhé místo si odnesla Nenzi po Antissovi a třetí skončila Nora po Windos - viz foto. Kompletní výsledková listina je přiložena pod článkem.
Pro pocvičení oka je taková akce naprosto ideální (i když jde z těch 200 koní jednomu hlava kolem…). Pokud máte zájem srovnat svůj názor s verdiktem komise, využijte aspoň fotografií, které na akci pořídila Věra Marková. Odkaz: http://veramarkova.zonerama.cz/526-2-5-10-Merano-hafling-norik/
Text: Ing. Veronika Kutilová
![]() |
![]() |
![]() |
Home | Akce | Hafling | Dokumenty | Zápisy | Kontakty | Chov | Články | Fotogalerie | Odkazy | Inzerce