Souhrnný článek o školení mezinárodních posuzovatelů pro světovou výstavu v Ebbsu a konferenci o chovu haflingů a zemské výstavě haflingů v Meranu
Světový svaz (Haflinger Welt- Zuch- und Sportvereinigung - HWZSV) – se intenzivně připravuje na organizaci světové výstavy v Ebbsu, která je naplánována na 4. - 7. 6. 2015. Mělo by se předvést na 700 koní a z toho polovina je určena pro členské země HWZSV. V programu bude jednotlivým státům nabídnuta také možnost se prezentovat v doprovodných ukázkách.
Součástí nové koncepce výstavy je i školení posuzovatelů pro tuto akci. Celkem bylo nominováno 20 posuzovatelů (10 z Itálie a Rakouska a 10 z ostatních států, za Českou republiku Dr. J. Dražan), kteří musí absolvovat minimálně dvě akce ze šesti vypsaných termínů v průběhu roku 2014. Školení posuzovatelů je prováděno i na nižším stupni, tzv. národních posuzovatelů, kterých bylo nominováno celkem 30 (za ČR Ing. V. Jeníkovská). Školení probíhají většinou při chovatelských akcích v Rakousku a Itálii – v Imst, Ebbs, Meranu, Zillertalu a Wipptalu. Osobně jsem se zúčastnil zápisu klisen do PK v Ebbsu a zápisu hříbat ve dnech 11. - 13. 4. a následně další akce v Meranu ve dnech 6. – 8. 6., kdy se konala jednak Zemská výstava haflingů v rámci 140 let chovu haflingů, ale i zasedání předsednictva HWZSV a odborná konference k problematice dalšího směřování v chovu haflingů.
Nejdříve několik poznatků a dojmů ze školení světových posuzovatelů. Záměrně jsem si vybral akci jak v Rakousku, tak i v Itálli, abych mohl porovnat rozdíly v systémech hodnocení obou hlavních zemí v chovu haflingů. Všichni si uvědomují, že existují různé národní přístupy a proto je společně hledán nový rámec pro jednak právní vedení světové PK v rámci HWZSV, tak i společný cíl jak toho dosáhnout. Novou kulturu v komunikaci v rámci členské základny HWZSV charakterizuje otevřenost a ochota naplnit společnou platformu v řešení všech nastolených témat v otevřené diskusi a dialogu. Proto i vlastní školení posuzovatelů a jejich další vzdělávání přináší snahu nejen o jejich harmonizaci v hodnocení, ale je i příležitostí k diskusi, získávání názorů, poznatků a podnětů, ze kterého by měl profitovat chov haflinga.
Rakouský model hodnocení vychází z posouzení celkem 11 znaků: typ, hlava, krk, přední část (hlava, krk, po kohoutek), střední části (záda, bedra, břicho, slabina), zadní třetina těla (záď, ocas, končetiny), přední končetiny, zadní končetiny, korektnost pohybu, krok a klus. Bodová stupnice je od 1 – 10 b. a má i slovní vyjádření. Např. 6 b. = uspokojivě, 7 b. = dostatečně dobře, 8 b. = dobře, 9 b. = velmi dobře, 10 b. = vynikající. Proto jsme se setkali prakticky s hodnocením v rozmezí 7 – 9 b. Všichni mezinárodní účastníci školení byli v hodnocení přísnější, a proto se objevovalo i hodnocení nižší než 7 b. Součástí akce v Ebbsu byl zápis klisen do PK a proto kvalita koní i předvedení byla na různé úrovni, která byla srovnatelná s naší. Nejvýše oceněné klisny byly v moderním typu s ušlechtilou hlavou a dobrou mechanikou pohybu. Rakušané nejsou až tak přísní na barvu (konečně to nemají ani zakotveno v šlechtitelském programu) a proto se objevují klisny i velmi světlé a s odznaky na nohách. Celková známka potom vycházela z frekvence nejvyšších známek, která se zanesla do přepočítávací tabulky, z níž vzešla výsledná známka.
Druhou akcí, kde proběhlo školení posuzovatelů, byla již zmíněná zemská výstava v Meranu pořádaná k 140. výročí vzniku plemene. Byla to obrovská příležitost pro získání znalostí a zkušeností z hodnocení různých koní, protože koně byli rozděleni do různých tříd podle pohlaví a stáří. Bylo předvedeno na 200 koní, které hodnotily tři komise na třech trojúhelnících. Hodnotilo se prakticky celý den, kdy panovalo vedro o 32°C ve stínu. Komise, ve které jsem pracoval, byla dále ve složení Dr. Andreas Sgambati, Ing. Walter Werni, Edy Biot a J. Kugler. V. Jenikovská pracovala v komisi pod vedením Dr. Alessandra Botteho (ten mimochodem přislíbil účast na národním šampionátu klisen v Lysé společně s tajemníkem světového svazu Michaelem Gruberem), dalšími členy komise byli viceprezidentka HWZSV Jennifer Russeau z USA a posuzovatelé z Německa Hans Schiller a Dietmar Noack. Každá komise hodnotila až 80 kvalitativně velmi vyrovnaných koní, kteří patřili k tomu nejlepšímu, co chovatelé v jižním Tyrolsku za poslední dobu vyprodukovali a výstava tak byla pro rozhodčí výbornou příležitostí procvičit oko. Mohu konstatovat, že na rozdíl od prvních školení, kdy panovaly velké rozdíly a názory, za poslední dva měsíce došlo k výraznému posunu a harmonizaci v hodnocení. Hodnocení v Itálii probíhalo v pěti známkách - za typ a ušlechtilost, harmonii stavby těla, fundament, mechaniku pohybu v kroku a klusu. Přestože v komisi Dr. Sgambatiho pracovali zástupci Itálie, Rakouska, Lucemburska a Česka, hodnocení bylo velmi vyrovnané. Každý koně ohodnotil svoji známkou a pokud se vyskytlo výrazně jiné hodnocení, hned proběhla diskuse proč a zdůvodnění. Poté buď došlo ke korekci z jedné, nebo druhé strany. Tímto se brzy ujednotil pohled na jednotlivé znaky a mohu říci, že jsme měli z 82 koní pouze pět odlišných známek a to jen u korektnosti v pohybu, kdy došlo při opětovném předvedení ke shodě. Koně, které jsme hodnotili, byli „výstavní“ a tedy jejich hodnocení jen velmi málo odlišné. O to těžší bylo stanovit výsledné pořadí, kdy opravdu rozhodovaly jen detaily. Narozdíl od Rakušanů je v Itálii přihlíženo v rámci hodnocení typu i k barvě, kdy se prosazují ryzáci se zlatým odstínem. Rovněž systém pěti známek a jejich průměru se mi zdál spravedlivější a přesnější, protože podchytil více celkovou harmoničnost a typ. Podle vyjádření prezidenta HWZSV Lukase Schreibera však bude pro světovou výstavu zvolen pravděpodobně rakouský jedenáctibodový systém.
Druhý den po výstavě proběhlo jednání předsednictva HWZSV, na kterém byla přednesena zpráva o činnosti a hospodaření. Na poměrně krátké jednání předsednictva HWZSV navázala odborná konference, která byla uspořádána ve více než důstojném prostředí hlavní lázeňské promenády v tzv. květinovém sálu konferenčního a kulturního centra Kurhaus. Na konferenci zaznělo celkem šest referátů z různých zemí o aktuálních otázkách chovu haflinga. Prezident HWZSV Lukas Schreiber předeslal, že cílem svazu bude mimo jiné sjednocení hodnocení a licentace plemenných hřebců a tvorba celosvětové databáze plemenných hřebců. O nutnosti zavést nové postupy v chovu haflinga informoval hlavní koordinátor italských posuzovatelů Dr. A. Sgambati, který na konferenci shrnul historii šlechtění haflingů v Itálii a jasně deklaroval snahu zavést selekci a výběr koní na základě metod opírajících se o vědecké poznatky a výsledky v praxi (indexy, lineární popis, BLUP a Animal model). Štýrský vedoucí chovu Ing. W. Werni zdůrazňuje také potřebnou nutnost pracovat na moderním typu haflinga v úzké součinnosti chovatelů, jezdců, posuzovatelů a vozatajců, protože ti všichni mají velkou odpovědnost za cíl šlechtění a za jeho budoucnost. Jennifer Russeau informovala o situaci v chovu haflingů v USA, o dalších možnostech jejich uplatnění na trhu a především o možnostech propagace plemene.
Slavnostním zakončením oslav 140letého výročí existence haflinga byl průvod městem, ve kterém byli široké veřejnosti předvedeni nejen vítězové jednotlivých tříd předešlé výstavy, ale také všechny možné zápřeže haflingů, orchestry, alegorické vozy atd. Vše se těšilo obrovskému zájmu obyvatel a návštěvníků Merana.
Text a foto: MVDr. Jaroslav Dražan a Ing. Veronika Jenikovská
Další fotografie ze zemské výstavy a slavnostního průvodu v Meranu najdete v galerii na webu
Jihotyrolského svazu: www.haflinger.eu
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Home | Akce | Hafling | Dokumenty | Zápisy | Kontakty | Chov | Články | Fotogalerie | Odkazy | Inzerce