Setkání v České republice


Na pozvání ASCHK ČR, se Český svaz chovatelů haflingů aktivně zhostil úkolu přivítat a zorganizovat návštěvu prezidenta Italského národního svazu Konrada Grünbergera, prezidenta svazu chovatelů haflingů Jižního Tyrolska Waltera Obermana a výkonného ředitele téhož svazu Michaela Grubera. Považujeme toto setkání za počátek spolupráce při zkvalitňování chovu haflingů v České republice.


Chov haflingů v České republice je ve srovnání s jinými plemeny poměrně krátkodobý. S prvními importy se začalo teprve na začátku devadesátých let a kvalita dovážených koní bohužel odpovídala koupěschopnosti tehdejších zájemců o toto plemeno. V následujících patnácti letech byl český chov víceméně izolovaný, chovatelský svaz příliš se zahraničními organizacemi nespolupracoval, populace haflingů byla velmi malá a nekvalitní. V poslední době ale obrovsky stoupl o haflingy v České republice ze strany chovatelů zájem, počet členů SCHH se za poslední rok více než zdvojnásobil a zdá se, že si chovatelé začínají uvědomovat potřebu kvalitu haflingů zlepšit.
To je samozřejmě možné jen za podmínky spolupráce se zahraničními chovatelskými svazy. První kontakt náš SCHH se svazy italskými navázal při naší návštěvě na Fieracavalli ve Veroně. Protože během tohoto setkání projevili italští kolegové o spolupráci zájem, pozvali jsme je na třídenní návštěvu do České republiky, aby se podrobněji seznámili s úrovní, organizací a podmínkami českého chovu, protože jedině tak je možné zjistit, kterým směrem se ve spolupráci vydat.


Ilustrační foto

V pátek 2. března se zástupci českého chovatelského svazu připojili k jednání mezi italskou stranou a slovenskou předsedkyní Svazu chovatelů haflingů, MVDr. Márií Hižňanovou. Odtud jsme se přesunuli do Rakvic na jižní Moravě, kde jsme v další diskusi pokračovali do pozdních večerních hodin.
Druhý den brzy ráno proběhla návštěva chovu haflingů pana Nachtigala. Požádali jsme naše hosty o praktickou ukázku hodnocení předvedených koní, abychom zjistili, zda a v čem se případně liší jejich přístup v hodnocení exteriéru. Je potřeba kriticky přiznat, že kvalita našich koní zaostává za evropským průměrem, ale pozitivním zjištěním jistě je, že kritéria pro hodnocení se od našich nijak výrazně neliší. Jsme samozřejmě vděční za konstruktivní kritiku, za připomínky a návrhy, jak v selekci a šlechtění dále pokračovat. Dalším místem, kde jsme se na cestě po Moravě zastavili byl Národní hřebčín v Tlumačově. Jeho ředitel Dr. Černocký nás velmi ochotně přijal, provedl nás celým areálem a přes nepřízeň počasí nám byl vyveden a předveden zde ustájený plemenný hřebec N-Mates. I u tohoto koně jsme vyslechli hodnocení exteriéru, ve kterém bylo poukázáno, že hlavními nedostatky hřebce je jeho horní linie a horší mechanika pohybu. Pro zpestření programu jsme se ještě zastavili ve výrobně koňských postrojů v Hošťálkové. Snad nebudeme příliš přehánět, když napíšeme, že jsme byli všichni kvalitou ruční práce pana Galetky a jeho dvanácti zaměstnanců nadšeni.
Posledním bodem sobotního programu byla návštěva jednoho z největších našich chovů haflingů v Rajnochovicích. Pan Novosad zde za velké pomoci svého syna chová dvanáct (???) haflingů, které využívá skutečně mnohostranně. Ve svém areálu provozuje agroturistiku, organizuje letní dětské tábory s výukou jízdy na koni, jeho koně se účastní amatérských westernových soutěží a především se svými koňmi reprezentuje plemeno na všech větších výstavách koní. Jsme proto velmi rádi, že pan Novosad přijal také pozvání na 1. evropskou výstavu haflingů Haflinger Euro 2007 v Meranu a Česká republika tak bude mít na této důležité akci svého zástupce. Večer jsme využili pohostinnosti pana Novosada a v jeho hotelu, kam se během odpoledne sjeli i další chovatelé haflingů a členové svazu, jsme pokračovali v další výměně názorů a informací.
V neděli jsme brzy ráno odjeli do Kladrub nad Labem, kde byl naplánován zlatý hřeb celého víkendu, setkání s českými chovateli. Jejich obrovský zájem nás příjemně překvapil, účast předčila naše nejoptimističtější očekávání. Celkem se sjelo téměř osmdesát účastníků. Po krátké informaci o činnosti a cílech Evropského svazu chovatelů se rozběhla diskuse, během níž bylo odpovězeno na nespočet dotazů. Členům svazu byl poté přednesen návrh ke vstupu do Evropského svazu chovatelů haflingů, který byl jednohlasně přijat a schválen.
Ve spolupráci s italskými chovatelskými svazy, která se poměrně slibně rozvíjí, vidíme obrovskou perspektivu. Chovatelé z České republiky od Evropského svazu samozřejmě nečekají pouze pomocnou ruku, ale bude se snažit také co nejvíce přispět ke společnému cíli - harmonizaci chovu haflingů v rámci celé Evropy. Velkým kladem českého chovu je především jeho potenciál se dále rozšířit a především zkvalitnit.


Jsme velmi rádi, že "chovatelská filosofie" naše a italská je velmi podobná a doufáme, že se nám podaří navázat širší chovatelskou spolupráci. Závěrem je potřeba ještě jednou poděkovat našim hostům za milou návštěvu a všem organizátorům a hostitelům za pomoc a spolupráci při její zajištění.

Ing. Veronika Kutilová
MVDr. Jaroslav Dražan


Home | Akce | Hafling | Dokumenty | Zápisy | Kontakty | Chov | Články | Fotogalerie | Odkazy | Inzerce

copyright © Haflingové 2010                                                                                                                                                             made by Bensia