Výběr hřebců plemene hafling v Meranu

a aktivity SCHH


Na konci října jsem měla už podruhé možnost, se jako divák účastnit národního výběru tříletých hřebců plemene hafling v jižním Tyrolsku. Na meranské závodiště, kde se většina velkých italských chovatelských akcí spojených s haflingy koná, se sjelo z celé Itálie celkem 51 kandidátů na licenci plemeníka. Možnost vidět tolik kvalitních koní pohromadě je obrovská příležitost ke srovnávání. Proto mohu všem chovatelům, kteří to s haflingy myslí vážně, vřele doporučit návštěvu podobné akce v některé ze zemí, kde je chov na vysoké úrovni.


Vítěz körungu Akki

Na jaře měli jednu takovou možnost také účastníci zájezdu do severní Itálie, který pořádal Svaz chovatelů haflinga (SCHH), a jehož součástí byla návštěva svodu zhruba 250 klisen rovněž na závodišti v Meranu. Tento zájezd zmiňuji hlavně proto, že další akcí, kterou jsme v květnu v Itálii navštívili, bylo slavnostní vypouštění hřebečků na pastviny v horách. Ti samí hřebci se totiž po létě stráveném na horských pastvinách a po krátké podzimní přípravě u majitelů předvedli na říjnovém körungu. Měli jsme tedy možnost nejen srovnat jednotlivé hřebce mezi sebou, ale také vidět, jak se z nevycválaných odrostlých hříbat, které jsme viděli v květnu, stali opravdoví hřebci.
Hodnocení hřebců probíhá v Itálii trochu odlišně, než u nás. Nejprve je každý hřebec změřen a poté předveden na ruce. Při hodnocení na ruce ho tříčlenná komise posuzuje nejprve v postoji, poté v kroku a klusu na trojúhelníku a nakonec ještě na gumové podložce, která pomůže odhalit veškeré nepravidelnosti chodů. Z tohoto hodnocení vzejdou předběžně čtyři známky - za typ a ušlechtilost, celkovou harmonii tělesné stavby, končetiny a mechaniku pohybu. Protože se v Itálii klade veliký důraz právě na mechaniku pohybu, jsou odpoledne všichni hřebci předvedeni ještě ve volnosti, kde mají možnost ukázat své schopnosti, aniž by je ovlivňoval vodič. Během tohoto hodnocení se známky upraví do konečné podoby a jsou veřejně vyhlášeny. Pokud dostane hřebec známky, které odpovídají zařazení do první třídy, nechává si je komise jako tajemství a hřebec postupuje do nedělního finále.
Selekce je poměrně veliká, a tak z předvedených hřebců, kteří už tak vzešli z předvýběru v mladším věku, vybere komise mezi plemeníky vždy jen asi polovinu. V roce 2008 to bylo 27 z 51 předvedených. Do první třídy však postoupilo pouze 10 hřebců a ani jeden z nich ale ne v zařazení nejvyšším - IA.
Po nedělním finále, kde byli nakonec předvedeni i hřebci zařazení v třídě II, teprve komise vyhlásila pořadí nejlepších plemeníků. Šampionem pro rok 2008 se stal hřebec Akki po známém plemeníku Alkasarovi, druhé místo a titul rezervního šampiona připadl hřebci Noville se špičkovým původem (otec Novaris, matka po Antinor) a třetí místo získal Stargate po otci Sterntänzer. I letos tak byla vidět dlouhodobá převaha linií A a N.


Vicešampion Noville při hodnocení ve volnosti

Na výběr hřebců jsme se jeli podívat při příležitosti zasedání Evropské federace hafling (FEH), jejíž je Česká republika členem. Pokračujeme tím v zahraniční spolupráci, kterou jsme navázali před rokem a jejímž výsledkem by mělo být sjednocení chovu v Evropě a spolupráce mezi jednotlivými státy. Momentálně se jedná především o harmonizaci pohledu na exteriér, čemuž by měla dopomoci společná školení hodnotitelů členských zemí stejné podmínky hodnocení koní.
FEH bude ve dnech 16. - 18. října 2009 také spolupořádat Evropské mistrovství haflingů, opět v Meranu. Jedná se o sportovní klání haflingů ve všech disciplínách - od dostihů přes western a vozatajství až po parkúr a drezuru. Bude to jednak možnost představit poprvé také české koně a zároveň SCHH uvažuje o uspořádání dalšího zájezdu, jehož náplní by kromě šampionátu byly také návštěvy chovatelů v Itálii a Rakousku a snad i nějakých "nekoňařských" atrakcí.


Třetí umístěný Stargate

Rok 2008 byl v chovu haflingů v ČR rokem změn na chovatelském poli. Poprvé probíhaly zápisy klisen do plemenné knihy pouze komisí složenou ze členů Rady PK. Zapsáno bylo celkem 37 klisen, většinou tří nebo čtyřletých. Proběhl také druhý ročník zkoušek výkonnosti. Letos se ho účastnilo 8 klisen a 9 hřebců, pro které je jejich úspěšné absolvování od roku 2008 povinností, pokud chtějí působit v plemenitbě. Oproti loňsku byli letos koně mnohem lépe připraveni a všech 17 účastníků ZV složilo úspěšně. Nejlepšího výsledku (9,14 bodů) dosáhl loni importovaný hřebec Artist.
Proběhla samozřejmě také licentace plemeníků. Komisi byli předvedeni tři potomci hřebce Nimroda. Pouze jeden z nich, Nathan pana Richarda Trefila, však vyhověl požadavkům na exteriér. Ani Nathan však v plemenitbě na přání majitele působit nebude.
Akcí, o kterou byl letos v porovnání s loňským prvním ročníkem velký zájem, byl národní šampionát mladých klisen, který SCHH uspořádala v rámci výstavy Koně v akci v Pardubicích. V paddocku se komisi, složené ze dvou italských sudí a předsedy SCHH Rudolfa Nachtigala, předvedlo 17 klisen ve dvou věkových třídách. Šampionkou se stala klisna Galanka po hřebci Norek paní Jany Veškrnové z Třebíče, druhá byla importovaná Locke (po Neves II) slečny Nývltové z Úpice a třetí Nexie po otci Mozart, jejímž majitelem je Pavel Studnička z Vrchovan.
Dalším místem, kde se srovnával exteriér haflingů, byly Vrchovany u Doks, kde manželé Studničkovi a Sixtovi a Míla Rambousková pořádali regionální výstavu haflingů. Účast byla velmi slušná, celkem se předvedlo 32 koní v několika třídách. Šampionkou výstavy se nakonec stala klisna Olina (otcem je Nimrod) pana Svobody z Hradce Králové.
Haflingové se samozřejmě účastnili také doprovodného programu největších výstav koní v ČR - např. Koně v akci v Pardubicích, Tlumačov, Lysá nad Labem, Hradec nad Moravicí.
Pokud se týká sportovních výkonů, byla v roce 2008 myslím založena velmi pěkná tradice. Obec Hodějice na Moravě spolu se SCHH uspořádala první Mistrovství republiky malých koní v kombinovaných soutěžích. Haflingové tak změřili síly s huculy a pony v soutěžích spřežení, parkúru a drezuře, v orbě ale také například v ovladatelnosti klády. Vítězem kategorie spřežení se stal Jiří Mičánek s haflingskými valachy Nugetem a Nugátem, mezi jezdci byla nejlepší Petra Musilová s haflingem Enzem.


V roce 2009 samozřejmě chceme pokračovat v tempu roku předchozího. Všechny chovatelské akce - zápisy klisen, zkoušky výkonnosti, šampionát a výstavy se budou konat v podstatě ve stejné podobě jako vloni. Předběžné termíny pro většinu z nich už jsou stanoveny a čekáme jen na přihlášky. Zájemci si mohou veškeré podrobnosti vyhledat na webových stránkách svazu (www.haflingove.cz).
Stejně tak se začíná připravovat mistrovství v Hodějicích, případná účast českých zástupců na evropském šampionátu a zájezd do Tyrolska.


Závěrem bych za SCHH ráda poděkovala všem, kteří se podíleli na organizaci zmíněných akcí a především všem chovatelům, kteří se akcí zúčastnili ať už aktivně se svými koňmi nebo jako diváci, protože bez nich by se chov haflingů nikdy neposunul tam, kde je dnes.

Text: Ing. Veronika Kutilová
Foto: Věra Marková


Home | Akce | Hafling | Dokumenty | Zápisy | Kontakty | Chov | Články | Fotogalerie | Odkazy | Inzerce

copyright © Haflingové 2010                                                                                                                                                             made by Bensia